Afkoop pensioen dupeert tienduizenden Nederlanders
Tienduizenden Nederlanders dreigen na hun pensionering tot 2000 euro per jaar mis te lopen als gevolg van plannen van pensioenfondsen om op grote schaal kleine pensioenen af te kopen. Dat stelt vakbond FNV Bondgenoten recentelijk.
,,Afkoop van kleine pensioenen is extreem nadelig voor jongere werknemers die in het begin van hun carrière een aantal malen van baan (en daarmee van pensioenfonds) wisselen'', stelt de bond. ,,Als al deze fondsen de kleine stukjes pensioen afkopen heeft de werknemer ook na tien jaar werken nog geen pensioen opgebouwd.''
Sinds 1 januari vorig jaar is de pensioenwetgeving verruimd, waardoor fondsen pensioenen tot 400 euro per jaar mogen afkopen. ,,Diverse pensioenfondsen en hun uitvoeringsorganisaties bereiden nu, uit kostenoverwegingen, grote afkoopcampagnes voor. Naar schatting gaat het om meer dan 5 miljoen kleine slapende pensioenen'', aldus FNV Bondgenoten.
,,Diverse pensioenfondsen en hun uitvoeringsorganisaties bereiden nu, uit kostenoverwegingen, grote afkoopcampagnes voor. Naar schatting gaat het om meer dan 5 miljoen kleine slapende pensioenen'', becijfert FNV Bondgenoten. De fondsen willen volgens de vakorganisatie graag af van de papieren rompslomp die ieder pensioen met zich meebrengt. Zo moeten de pensioenorganisaties de administratie op orde houden, overzichten opsturen naar de eigenaar en uiteindelijk soms na decennia en vele werkgevers- en adreswisselingen het geld uitkeren.
Hoofdbestuurder Willem Noordman van de vakbond waarschuwt voor de gevolgen van afkoopplannen. ,,Met name jonge mensen hebben de neiging om die paar honderd of duizend euro te incasseren en er iets leuks van te kopen. Verstandig is dat niet, want het gaat ten koste van de hoogte van je pensioen.''
De vakbond legt zich niet neer bij de plannen van de pensioenfondsen en noemt de aanstaande campagnes uit den boze. ,,Onze bestuurders in de fondsen zullen daar niet mee instemmen'', kondigt Noorman aan. Hij vindt dat pensioenfondsen hun energie beter kunnen steken in het goed informeren van werknemers en in eenvoudiger procedures om pensioengelden over te dragen naar het pensioenfonds van de meest recente werkgever. ,,Wij zeggen: draag het geld over'', aldus Noordman. ,,Door de jaren wordt vermogen opgebouwd en daarvan profiteer je na je pensionering.''
Bron: ANP.