Forse verschillen in kosten geldopname buitenland
Wie deze zomer op vakantie gaat buiten de EU, doet er goed aan te kijken naar de kosten die zijn bank in rekening brengt voor het gebruik van pinpas en creditcard. De kosten van een geldopname met pin of creditcard kunnen oplopen tot enkele tientallen euro's. Deze kostenpost krijgt de argeloze vakantieganger vaak pas bij thuiskomst gepresenteerd.
Opvallend zijn de grote verschillen tussen banken onderling. Zo rekent de SNS Bank ¤4,50 voor een creditcardopname van 400 euro, terwijl de ABN AMRO ¤23,80 voor dezelfde transactie rekent. Dat is meer dan het vijfvoudige. Dat blijkt uit een analyse van de kosten van banken door de vergelijkingssite BankenOverzicht.nl.Geld opnemen binnen Europa? Gebruik je pin!
Wie binnen Europa blijft, kan overal gratis pinnen. Je creditcard gebruiken om contanten op te nemen, is minder raadzaam. De ABN Amro brengt 4% van het hele bedrag in rekening. Neem je 500 euro op, dan betaal je dus 20 euro aan kosten. De Rabobank laat het afhangen van de hoogte van het bedrag. Tot 150 euro kost het je ¤4,50. Wil je meer geld opnemen met je creditcard, dan betaal je 3% over het hele bedrag. De ING rekent simpelweg ¤4,50 per transactie bij banken met het MasterCard-logo. Bij andere banken betaal je 3% van het bedrag.Buiten de EU: grote verschillen
Buiten de EU is lopen de verschillen behoorlijk uiteen. Zo is een consument die ¤400 euro aan vreemde valuta opneemt met zijn ABN AMRO creditcard, meer dan het vijfdubbele aan kosten kwijt als degene die dat doet met zijn SNS creditcard. In totaal betaalt de ABN AMRO klant maar liefst ¤23,80, terwijl de SNS Bank voor dezelfde geldopname slechts ¤4,50 in rekening brengt.
Koersopslag
Alle grote banken brengen verschillende kosten in rekening voor het opnemen van vreemde valuta met een pinpas of creditcard. ABN AMRO, ING en de Rabobank brengen zowel bij pinpas als creditcard koersopslag in rekening. Dit houdt in dat bij de omrekening van de vreemde valuta naar de euro het bedrag wordt verhoogd met een bepaald percentage. De koersopslagen verschillen van 1% bij geldopname met een pinpas bij de ING tot 1,95% bij geldopname met een creditcard van de ABN AMRO. De SNS Bank brengt geen koersopslag in rekening.'Vermijd je creditcard'
Peter Ruys van BankenOverzicht: 'Wat vooral opvalt bij een analyse van de tarieflijsten is enorme hoeveelheid verschillende tarieven. Of je binnen de EU bent of erbuiten, of je meer dan 150 euro opneemt of niet, of je het doet met je creditcard of je pinpas enzovoorts, de bank rekent voor alle soort transacties andere tarieven. Voor de consument is het compleet onduidelijk. Wel kun je op basis van de gegevens stellen dat het verstandig is je creditcard zoveel mogelijk te vermijden. Je kunt tegenwoordig bijna overal in de wereld terecht met je pinpas, dus gebruik die vooral!'
Klant van de Rabo? Deblokkeer je pinpas
Klanten van de Rabobank die van plan zijn vakantie te vieren buiten de EU moeten niet vergeten hun pinpas 'aan te zetten'. De Rabobank heeft eind mei besloten om alle passen standaard buiten de Euro-landen te blokkeren. Vakantiegangers moeten die pas eerst activeren voordat ze er gebruik van kunnen maken. Dat kan door een simpel telefoontje naar de bank of een bezoek aan de website.
Bron: BankenOverzicht.nl