Maandag in Radar: Privédocumenten op Scribd, Xior negeert Huurcommissie en dure levensverzekering na kanker

Student Geld Sparen

In de uitzending van maandag 13 april onthullen we hoe duizenden privédocumenten van Nederlanders open en bloot op de Amerikaanse website Scribd staan. Verder confronteert Fons studentenhuisvester Xior, die structureel te hoge servicekosten rekent en uitspraken van de Huurcommissie negeert. Tot slot: waarom krijgen ex-kankerpatiënten vaak geen of alleen een erg dure overlijdensrisicoverzekering, omdat ze eerst door een mogelijk achterhaalde 'schone-lei-regeling' moeten?

Gevoelige documenten van Nederlanders openbaar op Amerikaanse website Scribd.com

Scribd is een Amerikaanse online documentbibliotheek, die ook in Nederland veel wordt gebruikt. Je kunt er onder meer je eigen documenten uploaden, als een soort opslag. Maar wat gebruikers niet weten is dat deze gegevens niet automatisch zijn afgeschermd. Sterker nog, alles is gewoon zichtbaar.

Van bankafschriften tot belastingaangiften: op Scribd.com staan honderden, misschien wel duizenden documenten van Nederlanders. Hoe zijn deze  privacygevoelige bestanden daar terechtgekomen? En wat kunnen de gevolgen zijn als ze in verkeerde handen vallen? 

De hoge servicekosten van studentenhuisvester Xior

Als je studeert, moet je elk dubbeltje omdraaien om rond te komen. Het helpt dan niet als je elke maand honderden euro’s te veel betaalt voor je huur. Voor studenten die wonen bij Xior Student Housing kan dit zomaar het geval zijn.

Juristen door heel het land hebben al honderden keren via De Huurcommissie geprocedeerd tegen Xior over de hoge servicekosten. En er liggen al net zoveel uitspraken waarin gesteld wordt dat de servicekosten die Xior rekent te hoog zijn. Maar ze weigeren vaak, ondanks de uitspraken, de servicekosten aan te passen. Fons gaat met de huisvester in gesprek.

Ex-kankerpatiënten krijgen geen of extreem dure overlijdensrisicoverzekering

Soms ben je verplicht om een overlijdensrisicoverzekering af te sluiten, bijvoorbeeld om een hypotheek af te sluiten. Uit een enquête van Radar blijkt dat 1 op de 3 ex-kankerpatiënten géén overlijdensrisicoverzekering krijgt vanwege hun ziekteverleden. Lukt het wel om een verzekering af te sluiten, dan betalen ze een heel hoge premie.

De periode dat ze die hoge premie moeten betalen kan lang duren door de zogeheten ‘schone-lei-regeling’. Die houdt in dat ex-kankerpatiënten maximaal 10 jaar lang hun ziekte moeten melden bij de verzekeraar. Terwijl onderzoek onder jongvolwassenen laat zien dat zij na vier jaar vaak dezelfde overlevingskans hebben als leeftijdsgenoten zonder kanker. Waarom is die termijn zo vastgesteld? En moet die niet omlaag?