Mannengeuren worden vrouwelijker

Of de man nu wil of niet, qua geur wordt hij steeds meer aangesproken op zijn vrouwelijkheid. Een toenemend aantal mannengeuren wordt gemaakt met typisch vrouwelijke ingrediënten. 'Men neme' vooral de bloemengeuren, zoals rozen en viooltjes, maar ook vanille en jasmijn.

De geurenmarkt lijkt verzadigd met alles wat er al is en alles wat er nog gaat komen. Elk jaar komen er zeker zestig nieuwe geuren bij voor vrouwen en mannen, maar toch vooral voor de eerste groep. Vrouwen blijken het meest gevoelig voor nieuwe producten, terwijl mannen over het algemeen erg merkentrouw zijn, weten marketeers.

Toch verandert er op dit moment wel een belangrijk element voor de man als het gaat om geuren. De twee archetypen (zacht en macho), hoe verschillend ook, worden op allerlei manieren aangesproken op hun vrouwelijkheid, ook wat betreft crèmes. Zo komt het Franse luxemerk Decleor met een mannenverzorgingslijn die gebaseerd is op aromaten, vroeger toch echt iets voor de vrouw.

Wat geuren betreft presenteerde Kenzo kort geleden een herengeur die in eerste instantie licht zoet bloemig is, dus niet echt mannelijk. Pas daarna ontpoppen zich de 'mannelijke' geuren als hout en amber. Typische ingrediënten voor mannen zijn ceder, grapefruit, citrus en groene peper.

Het huis Dior stopte enige tijd geleden al een bloemengeur in de geurenlijn voor mannen, maar ook de geur van een iris. ,,Feitelijk is die zeer vrouwelijk. Door die te combineren met wat houtnoten wordt het weer wat mannelijker, al blijft de bloem een vrouwelijk ingrediënt'', licht Femke Visser van Dior toe.

De verschillende vertegenwoordigers van parfumhuizen als Prada, Kenzo, Gucci en Givenchy bevestigen de ontwikkeling. Het is de ontwikkeling die zich al enkele jaren geleden andersom voordeed. ,,Toen ging de vrouw steeds meer mannengeuren dragen. Dat maakte haar krachtiger in het beeld naar buiten toe'', vertelt Belinda Glöckler, die als pr-consultant werkt voor verschillende beauty- en parfumeriehuizen. ,,Gucci is echt zo'n huis dat de vrouwelijke kant in de mannengeur niet meer schuwt.''

Aan de andere kant zie je ook dat een kleine groep mannen en vrouwen zich al lang niet meer laat leiden door een vrouwen- of mannengeur. Het gaat ze volgens Glöckler veel meer om de geur zelf. ,,Als die bevalt gaan ze het dragen. Ze kijken niet uit welke hokje het komt.'' De geuren van Comme de Garcons worden zelfs nooit gepositioneerd als vrouwen- of mannengeur. Voor de makers is dat een achterhaald concept.

De ontwikkelaar van de nieuwe mannengeur van Kenzo, Olivier Polge, zag het als een grote uitdaging om vrouwelijke ingrediënten samen te brengen in een geur voor mannen. Polge wilde ooit nog eens als onafhankelijk ontwikkelaar een mannengeur maken gebaseerd op een bloem, weet Babette Flipse van Kenzo: ,,Toen wij met de opdracht kwamen om dat te ontwikkelen, was hij dolenthousiast.'' Zo reageren steeds meer parfumeriehuizen op de vrouwelijke kant van de man.

Bron: ANP