'Meer cannabis in apotheek en basispakket'
Apotheken moeten tien soorten cannabis kunnen verstrekken als verlichtend middel voor zieken. Die medicijnen moeten dan ook in het basispakket komen. Dat zegt Tweede Kamerlid Boris van der Ham van D66, die daartoe vrijdag een initiatiefnota presenteerde.
Sinds 2003 worden enkele soorten door apotheken verstrekt, maar die zijn niet voor ieder ziekteverschijnsel geschikt. Tien soorten zouden de vraag kunnen dekken. Van der Ham schat dat het in het basispakket onderbrengen hiervan circa 1,3 miljoen euro gaat kosten. Op dit moment vergoedt slechts een enkele verzekeraar cannabis tot maximaal 75 procent.
Doordat niet alle patiënten baat hebben bij de huidige legaal verkrijgbare cannabis, gaan sommigen naar de coffeeshop en slaan anderen zelf aan het kweken. Maar wat in de coffeeshop wordt aangeboden, is geteeld door criminelen en niet altijd onder de juiste omstandigheden, aldus Van der Ham. Er kunnen pesticiden zijn gebruikt. Bovendien kan een zieke wel voor 25 euro per dag nodig hebben ,,en dat is veel is als je bijvoorbeeld in de WAO zit''.
Zelf kweken is ook verre van ideaal: je bent al ziek en je hebt er misschien niet genoeg verstand van. Daarbij komt dat je eigenlijk niet meer dan vijf plantjes mag hebben voor eigen gebruik. Anders ben je strafbaar en kun je wel 4,5 jaar in de justitiële molen komen te zitten.
Van der Ham stelt verder dat er een betere voorlichting over de voordelen van cannabis moet komen. ,,Er rust toch nog steeds een taboe op dit fantastische alternatief, bij voorbeeld bij artsen.''
Van der Ham schat dat ongeveer drieduizend mensen in Nederland baat kunnen hebben bij cannabis. ,,Met de kosten valt het dus mee. En je kunt weer op andere medicijnen besparen.''
Van der Ham wordt bijgestaan door de advocaten Wim en Hans Anker. Eerstgenoemde begeleidde MS-patiënt Wim Moorlag, die zelf kweekte, tot aan de Hoge Raad. Hijmag doorgaan met zijn plantjes, maar de uitspraak heeft geen precendentwerking en geldt dus niet voor een ander. Anker kan er nog niet uit over wat de man heeft moeten doorstaan. ,,Dat een politieman zo'n ziek iemand verbaliseert, dat de officier van justitie vervolgt, dat de politierechter je dan ook nog veroordeelt.'' Hij vond dat er iets moest gebeuren. ,,We maakten een rondje langs de politieke partijen en ja, raak bij D66.''
Van der Ham verwacht nauwelijks tegenstand in de Kamer. ,,Van links tot rechts wordt hiervan het belang ingezien. Het is zo voor de hand liggend dat je dit toestaat.''
Bron: ANP