Onterecht honderden euro's kwijt door discutabele schoorsteenvegers

Je schoorsteen moet hoognodig geveegd worden. Als je via Google zoekt op 'schoorsteenveger' kom je via de site schoorsteenvegerdirect.nl al snel uit bij het Bossche bedrijf Dakcontrol of Bouwcontrol.eu. Als de medewerkers langskomen, blijkt er van alles mis te zijn met je schoorsteen of dakgoot. Je betaalt honderden euro’s voor een nieuwe kap of een spoedreparatie. Die reparaties blijken echter vaak onnodig, laat Radar zien in de reportage.

Karin en Aart van Broekhoven laten afgelopen september hun schoorsteenvegen. De medewerkers van Dakcontrol vertellen dat de conditie van hun schoorsteen niet goed is. Ze kunnen de mankementen direct verhelpen. Er moet een rotorvent geplaatst worden. Het klusje kost 600 euro en moet cash betaald worden. In goed vertrouwen gaat het stel hiermee akkoord. Wat blijkt: de geplaatste roterende kap past niet en de schoorsteen is slecht geveegd. Aart zegt: 'Ik voel mij zo verschrikkelijk in mijn zak gescheten als ik dat mag zeggen. Verschrikkelijk.'

Lees hier de reactie van Dakcontrol

Hoe vind ik een betrouwbare schoorsteenveger?

Schoorsteen blijkt amper geveegd

Zijn vrouw vult hem aan: 'We waren in de veronderstelling dat het Volendammers zouden zijn, die herken je. Er stonden twee mannen en dat waren geen Volendammers. Dus ik heb nog gevraagd: waar komen jullie vandaan? En toen zei hij: uit Den Bosch. Voor 50 euro een veegbeurtje uit Den Bosch komen? Dat vond ik wel vreemd.’

Vervolgens is er slecht werk geleverd. De schoorsteen is amper geveegd en als ze later op internet kijken - wat zo’n rotorvent kost - dan blijkt de aanschafprijs slechts 111 euro te zijn en dan is hij ook nog scheef erop gezet. Ze voelen zich bedonderd. Aart zegt: ‘Zo ga je niet met mensen om. Gebeld, geen reactie. Het meisje wat de telefoon opneemt zegt: het is erg druk. Ik kan er niets aan doen. Het is een schoftenstreek.’ Karin zegt: ‘We hebben ook een aangetekende brief gestuurd daar is niet op gereageerd.’

Genept voor 700 euro

Ook Ben Deurloo zocht een schoorsteenveger. Via de site Schoorsteenvegerdirect krijgt hij Dakcontrol over de vloer. Medewerkers kunnen zijn schoorsteen voor 39 euro vegen. 'En toen ging het mis. Het is een boevenbende', zegt de gepensioneerde Ben. 'Twee medewerkers kwamen in een busje voorrijden zonder bedrijfslogo. De ene man stond op het dak en de andere binnen en toen bleek mijn kap stuk. Raar verhaal, want ik had twee jaar geleden een nieuwe gekocht. Er moest een nieuwe rotorventilator opgezet worden. Het zou in totaal 714,68 euro kosten. Dat vond ik een hoop geld. Toen kon het voor 700 euro als ik meteen kon pinnen. Het klopt allemaal niet. Het vegen was een haastklus. Op internet kost de allerduurste kap 300 euro. Daar ben ik dus mee genept.'

1100 euro cash afrekenen

Ook Henk en Rinie Roosenboom krijgt Bouwcontrol (de andere naam waaronder het bedrijf opereert) op hun dak om de dakgoten te laten reinigen. Ze komen bij het bedrijf terecht via de site: dakgotenschoonmaken.com.

Henk zegt: 'Ze kwamen eerst een uur te vroeg als een soort overvaltactiek. De medewerkers zeiden dat aan de dakrand van de uitbouw scheuren zaten, die moesten snel gerepareerd worden met polycoating. Het kost 718,98 euro. Tijdens de werkzaamheden blijkt er ook nog iets mis te zijn met de nok van het dak. Hierdoor kan lekkage ontstaan. Dat kunnen ze ook meteen repareren. Alles bij elkaar 1400 euro. Maar als we cash kunnen afrekenen kan het voor 1100 euro. Na een uur en drie kwartier zijn ze klaar. Vlak daarna gaat het regenen en blijkt onze dakgoot nog steeds over te lopen. We hebben twee dagen lang geprobeerd het bedrijf te bellen, maar ze zijn onbereikbaar of als ze iemand opneemt zeggen ze: we hebben geen tijd. We zijn zelf het dak opgegaan en zien dat ze wat plekken hebben aangesmeerd. Maar we vermoeden dat dit echt niet nodig was en dat we te veel hebben betaald', zegt Henk.

'We voelen ons opgelicht'

We spreken gedupeerden die anoniem wil blijven. Zij hadden een lekkage in hun dakgoot en via Google kwamen zij bij Dakcontrol als lokaal bedrijf. 'De medewerkers gingen het dak op en zagen nog een lek. We moesten 786 euro betalen. We moesten direct dit bedrag pinnen. Dat is een hoop geld, maar mijn man en ik zijn beiden niet handig. We dachten: doe het maar. Ze waren binnen drie kwartier klaar. Toen het even later ging regenen bleek: de lekkage was helemaal niet gemaakt. Ik heb het bedrijf meteen gebeld, maar het nummer op de factuur blijkt niet te kloppen en het mobiele nummer wordt uitgezet. De telefoonnummers zijn onbereikbaar of buiten gebruik. We hebben nog een ander telefoonnummer achterhaald, dan wordt gezegd: we komen terug om het te repareren. Mijn vertrouwen is compleet weg. Ik wil mijn geld terug, want er is niets gerepareerd! We hebben geen cent teruggezien. Uiteindelijk hebben we een ander bedrijf in de arm genomen en die heeft de lekkage voor 120 euro gerepareerd. We voelen ons opgelicht.'

'Ze nemen niet op'

Ook een andere anonieme klager is niet te spreken over Dakcontrol. 'Ik zat met een dakgootlekkage. Ik heb ze gebeld en na een week kwamen medewerkers langs in een bestelbus met Dakcontrol BV erop. Ik moest 500 euro betalen. Dat vond ik veel te veel. Toen kon het voor 300 euro met tien jaar garantie. Na vijf minuten waren ze klaar. Na een paar dagen ging het regenen en het lekte zelfs nog erger. Ik dacht: ik ben opgelicht. Ik heb de hele dag naar ze gebeld, maar ze nemen niet op. Ik was helemaal boos. Uiteindelijk kreeg ik ze te pakken. Toen zijn ze opnieuw langs geweest en smeerden ze er zwarte kit op. Toen het ging regenen, lekte het weer. Ik heb mijn geld teruggevraagd, maar dat wilden ze niet betalen.'

Vocht in het rookkanaal?

We nemen zelf de proef op de som en bellen Dakcontrol voor een afspraak. Maar eerst laten we een erkend meester-schoorsteenveger naar ons rookkanaal kijken. Joop van Leeuwen ziet bij een camera-inspectie dat het rookkanaal goed intact is en alleen hoognodig geveegd moet worden. Wel adviseert hij een boldraadrooster op het kanaal te plaatsen om de vogels tegen te houden.

Twee medewerkers van Dakcontrol komen langs. Ze vegen de schoorsteen en als een medewerker een paar kranten aansteekt onder het rookkanaal zegt hij dat de schoorsteen niet goed trekt. We hebben last van vocht in ons kanaal. Er moet meer trek gecreëerd worden en dat kan door een roterende kap te plaatsen. De medewerker begint zijn verkooppraatje: 90 procent meer trek, de kachel zou beter branden. Een nieuwe kost 450 euro. Gelukkig heeft hij een tweedehands exemplaar in zijn busje liggen als onze verslaggever tegenstribbelt.

Loze kreten, volgens experts

We leggen de verborgen camerabeelden voor aan Joop van Leeuwen, een gediplomeerd meesterschoorsteenveger. Volgens hem komt er geen creosoot (een brandbare teerachtige substantie) uit de schoorsteen, maar slechts vuil en zand. En het kanaal is niet vochtig.

Kun je met zo’n roterende trekkap de uitstoot van fijnstof verminderen? 'Nee', zegt prof. dr. ing. Michiel Makkee, universitair hoofddocent chemische technologie aan de TU Delft. 'Met zo’n kap zal je die fijnstof niet kunnen verminderen.'

Ook wordt volgens Joop van Leeuwen de verbranding niet beter door zo’n roterende trekkap. Makkee zegt: 'Dat zijn loze kreten, die nergens op gebaseerd zijn.' Zo'n kap heb je volgens hem helemaal niet nodig. 'Of er moet in de omgeving andere gebouwen zijn geplaatst dat er valse wind staat. Is dat niet het geval, is het een advies dat je in de wind kunt slaan.' Volgens Joop van Leeuwen hebben we alleen een boldraadrooster nodig om vogels tegen te houden: 'die kost 15 euro'.

Geen VCA-certificaat

De medewerkers schrijven bonnen uit onder de firmanamen Dakcontrol of Bouwcontrol.eu. Daarop staat dat ze VCA-gecertificeerd te zijn. Dat heeft niets te maken met schoorsteenvegen, maar zegt of een bedrijf veilig en gezond werkt. Via de site van het Centraal Certificaten Register: ccr.ssvv.nl kun je checken of een bedrijf zo’n certificaat heeft. Het bedrijf heeft dit certificaat niet.

Er zijn in Nederland 15.000 bedrijven die wel een VCA-certificaat hebben. Woordvoerder Pieter van Hofwegen zegt: 'VCA-certificatie gaat over veilig en gezond werken, niet over de kwaliteit van het geleverde werk zelf. Wanneer wij signalen krijgen dat een bedrijf ten onrechte claimt VCA-gecertificeerd te zijn of op een andere manier misbruik maakt van het merk VCA, nemen wij na controle van deze signalen contact op met het verzoek hiermee te stoppen. Gebeurt dit niet, dan kunnen we juridische stappen ondernemen.' Verder staat op de handgeschreven facturen dat ze aangesloten zijn bij het Hoofdbedrijfschap Ambachten, maar die organisatie is al op 1 januari 2015 opgeheven.

Regels voor bedrijven

De bedrijven Dakcontrol en Bouwcontrol.eu zitten allebei gevestigd op exact hetzelfde adres in Den Bosch. Dakcontrol staat ingeschreven in het handelsregister bij de Kamer van Koophandel. Ze werken onder allerlei namen en zitten achter diverse websites met namen als schoorsteenvegerdirect.nl of dakgotenschoonmaken.com. Op deze sites staan geen telefoonnummers of adressen. Je kunt alleen via een invulformulier een afspraak maken. Dan moeten eigenlijk de alarmbellen al gaan rinkelen.

Toezichthouder Autoriteit Consument & Markt (ACM) zegt dat er regels zijn waaraan sites moeten voldoen. ACM-woordvoerder Saskia Bierling legt uit: 'Een website moet de gegevens bevatten van de handelaar die erachter zit. Als het de website van een leadbedrijf is (een bedrijf dat potentiële klanten doorsluist naar bijvoorbeeld een schoorsteenveger of klussenbedrijf), moet dat bedrijf vermeld worden. Is de website van het schoorsteenveegbedrijf dan moeten de gegevens van dat bedrijf vermeld worden. Sowieso moet de consument vóórdat hij een overeenkomst afsluit weten met welk bedrijf hij de overeenkomst afsluit.'

Geen beschermd beroep

Internet staat vol slechte recensies over het bedrijf en aanverwante sites. Radar krijgt al jaren klachten over louche schoorsteenvegers. En we hebben er al eerder uitzendingen aan gewijd. Kijk de uitzending van Radar over schoorsteenvegers terug.

Schoorsteenveger is geen beschermd beroep. Iedereen kan morgen als schoorsteenveger aan de slag, want je hebt er geen enkel vakdiploma voor nodig. Daarnaast zijn ook allerlei nep-schoorsteenvegersbonden en keurmerken in omloop. Dit is de Algemene Schoorsteenvegers Patroonsbond (ASPB), de enige erkende branchevereniging voor schoorsteenvegers, een doorn in het oog.

Bij de ASPB zijn 150 betrouwbare bedrijven aangesloten. Deze leden hebben wel een vakopleiding en diploma's behaald en hebben een klachtencommissie. 'Onze leden hanteren een tarief tussen 40 tot 60 euro voor een standaard veegbeurt en ze bieden zeker on the spot geen extra klusjes aan zoals de dakgoot schoonmaken, nokpannen vastleggen of smeren je een kap aan', zegt voorzitter Jan Daams.

'Wij zeggen altijd: het beste is geen kap. En een goede schoorsteenveger zal zeker geen tweedehandskap aanbieden. Dit soort louche bedrijven proberen op deze manier extra geld los te krijgen. Als onze leden toch iets tegen komen, dan melden ze dat aan de klant. Dan maken ze eerst een offerte voor de kosten en dan maken ze een nieuwe afspraak. En je hoeft zeker niet cash af te rekenen. We horen helaas dit soort verhalen vaak. En dat doet afbreuk aan ons ambacht.'

Gladde jongens

Daams vervolgt zijn verhaal: 'Dit zijn gladde jongens, criminelen die met dit soort woorden consumenten zand in de ogen strooien. Zeker bij oudere mensen die zelf niet het dak op durven. Je moet extra gewaarschuwd zijn als de schoorsteenvegers uit de regio Den Bosch komen. Zo'n 80 procent van de oplichters komt uit deze regio. Helaas treedt er niemand tegen op. En elke week werken ze onder een andere naam. Dit is moeilijk uit te roeien, behalve als er net zoals in de ons omringende landen een wettelijke bescherming komt op de titel schoorsteenveger en een verplichting van een aantal opleidingen.'

Levensgevaarlijk: rookontwikkeling of CO2 in huis

Bovendien kan het levensgevaarlijk zijn als iemand zonder verstand van zaken aan je rookkanalen zit. 'Als een schoorsteen niet goed gereinigd wordt, kun je binnen last krijgen van te veel rookontwikkeling of CO2. We kennen een voorbeeld van iemand die een rieten dak had. Ook die persoon was een verkeerde kap aangesmeerd. Gelukkig was die zo slecht bevestigd en waaide die er bij de eerste storm vanaf. Toen bleek die kap totaal niet geschikt te zijn voor een huis met een rieten dak. Er ontbrak een vonkenvanger, dus als de open haard was aangestoken, had het huis in de fik kunnen vliegen', zegt Daams.

Dakcontrol: 'Ik ben er helemaal klaar mee'

We hebben uiteraard de directeur van Dakcontrol uitgenodigd en om een reactie gevraagd. Van de Veerdonk wilde niet komen. Hij kwam net van het ziekenhuis. Hij was druk en vond zes dagen voorbereidingstijd voor een interview veel te kort dag. Hij schrijft in een lange mail: 'U heeft al een vooroordeel na de vele klachten van consumenten. Neemt niet weg, is begrijpelijk, dat er wel degelijk gegronde klachten zijn. Maar wel degelijk klachten op internet staan daar wij beslist niet zijn geweest'.

Vervolgens licht hij telefonisch toe dat hun factuurboekjes gestolen worden en door oud-medewerkers worden misbruikt. Verder schrijft hij: 'Dat wij met man en macht werken om klachten op te lossen, maar dat het wel ophoudt als we gelijk voor oplichters worden uitgemaakt. Daar heb ik schoon genoeg van. Daar geef ik geen energie meer aan. Daar ben ik in de loop der jaren helemaal klaar mee', aldus directeur Van de Veerdonk.

Forumreacties

37
  • Door Radar

Radar krijgt veel klachten over schoorsteenvegers die klanten op onnodig hoge kosten jagen. Radar laat deskundigen meekijken naar schoorstenen door de schoorsteenvegers zijn behandeld. Hieruit blijkt dat ze onjuiste beweringen over de staat van de schoorstenen doen. Bekijk het fragment hier terug: https://radar.avrotros.nl/uitzendingen/gemist/item/onterecht-honderden-euros-kwijt-door-discutabele-schoorsteenvegers/

  • Door de auditu

Laat me raden: gaat waarschijnlijk om schoorsteenvegers die ongevraagd aanbellen.

  • Door Lady1234

Ja, het scheurgras is al weggemaaid.