'Pak farmaceuten harder aan om lagere prijzen af te dwingen'

farmaceuten-lagere-prijzen-091117.jpg

De overheid moet fabrikanten van geneesmiddelen veel harder aanpakken om 'maatschappelijk aanvaardbare' prijzen af te dwingen, staat in een adviesrapport van de Raad voor Volksgezondheid en Samenleving.

Als blijkt dat fabrikanten niet bereid zijn lagere prijzen te vragen, moet de overheid gebruik maken van internationale regelgeving om een middel toch voor de patiënt beschikbaar te krijgen. 'Voorbeelden van deze ultieme maatregelen: aanpak van misbruik van machtspositie door fabrikanten, stimulering van apotheekbereiding, toestaan dat patiënten op recept van een arts zelf geneesmiddelen via internet bestellen, en verlenen van dwanglicenties', aldus de raad.

Volgens het adviesorgaan wordt het bedrijfsleven met deze maatregelen geprikkeld om geneesmiddelen beter, sneller en goedkoper te ontwikkelen.

'Innovatie gaat met vallen en opstaan'

Gerard Schouw, directeur van de Vereniging Innovatieve Geneesmiddelen, heeft op onderdelen moeite met het advies. 'Het is ondenkbaar om succesvolle geneesmiddelen te ontwikkelen zonder ruimte te krijgen om te falen. Innovatie gaat met vallen en opstaan. Als we dit niet doen dan waren vele ziektes, zoals HIV, nog steeds dodelijk en ontwikkelen we nooit een geneesmiddel voor Alzheimer.'

De suggestie om patiënten via internet medicijnen te laten bestellen is volgens de organisatie 'onverantwoord en levensgevaarlijk. Er zijn duizenden illegale websites in de lucht. Hierdoor zijn de aanbieders van illegale geneesmiddelen moeilijk te controleren.'

Update 16:35 uur - Minister Bruins gaat maatregelen bestuderen

Minister Bruno Bruins (Medische Zorg) nam het rapport donderdagmiddag in ontvangst. Hij gaf aan dat sommige aanbevelingen nieuws voor hem waren als nieuwe minister. 'Ik ga alle maatregelen bestuderen, want als we extra kansen kunnen krijgen om onderhandelingen met fabrikanten goed te voeren, beter te voeren, zodat voor meer patiënten betaalbare zorg binnen handbereik komt, moeten we dat beslist gaan doen.'

Bron: ANP