Reactie VBO Makelaar
De afgelopen dagen werd ik meermalen aangesproken over de manier waarop makelaars en taxateurs objecten op zouden moeten meten. De aanleiding van deze vragen is waarschijnlijk ingegeven door het onderzoek van Tros Radar.
Medio 2008 hebben de LMV, NVM, RVT, VBO Makelaar, VNG en Waarderingskamer besloten dat het goed zou zijn als wij als branche zouden afspreken hoe wij nu objecten opmeten.
Reeds vele jaren wordt door de branche gebruik gemaakt van de zgn. NEN 2580 normering. Wij hebben daar een praktische invulling aan gegeven zodat de makelaar op relatief eenvoudige wijze, per type object, kan zien op welke manier de woning opgemeten moet worden. De branche heeft afgesproken dat wij deze meetinstructie gaan opleggen aan de leden. Zo heeft VBO Makelaar de instructie inmiddels geïmplementeerd in haar software welke zij beschikbaar stelt aan de leden.
VBO Makelaar heeft haar leden middels een permanente educatie bijeenkomst volledig bijgeschoold en hen gevraagd om deze norm z.s.m. te gaan gebruiken. We zien een toename van het aantal gebruikers hiervan. Daarnaast hebben wij onze objectendatabase dusdanig ingericht dat wij straks in staat zijn om ook nog te controleren of de leden de instructie goed gebruiken.
Hier ligt ook direct de uitdaging. De makelaars hebben nu een norm die zij redelijk eenvoudig allemaal kunnen hanteren en die eenvoudig uitlegbaar is aan consumenten. Blijft over dat makelaars de instructie ook consequent moeten gebruiken. Iets waar VBO makelaar in ieder geval zoveel mogelijk in stimuleert.
Maar waarom nu een instructie maken voor een reeds bestaande norm? De reden is eenvoudig. Als consument bent u alleen maar geïnteresseerd in de ruimte waar u in kunt leven, niets meer en niets minder. Ik zal een voorbeeld geven waar het soms misgaat:
Een cliënt van mij heeft de begane grond vloer van zijn woning enkele jaren geleden geïsoleerd. Nu is hij voornemens een uitbouw aan de achterzijde van zijn woning te realiseren. De buren hadden al zo’n aanbouw dus men dacht dat de aanvraag zo toegewezen zou worden. Niets was minder waar! De gemeente wijst de aanvraag af omdat de inhoud van de woning dan te groot zou worden ten opzichte van datgene wat in het bestemmingsplan is vastgelegd. En de reden? Bij de inhoudberekening volgens de officiële NEN norm begint men te meten aan de onderkant van de begane grond vloer! (heeft u dat een makelaar al eens zien doen?) Nu die geïsoleerd is telt dit mee in de inhoud en kan er dus geen aanbouw gerealiseerd worden. Naar mijn eenvoudige mening zijn we met elkaar doorgeschoten. Laten we gewoon aan u als consument uitleggen over hoeveel m2 u kunt beschikken om te leven. Niets meer, niets minder.
Met vriendelijke groet,
VBO MAKELAAR
Hans van der Ploeg
Directeur