STAP-budget en commerciële aanbieders - Reactie ICM

We hebben ICM de situatie voorgelegd van een vrouw die een verdiepingsopleiding wilde doen bij ICM, maar hier bleken ineens meer kosten bij te komen. Een zogenaamde opslag vanwege btw-vrijstelling. Die begreep ze niet. Een fiscalist die wij hebben gesproken, zet bij deze btw-indeling vraagtekens omdat het een extra bedrag is dat wordt gerekend voor een gesubsidieerde opleiding.
Ook zegt het UWV dat ze 1000 euro hebben uitgekeerd aan ICM, terwijl ICM
op de factuur lijkt te melden dat dit maar 909,09 euro was. De mevrouw is daarom nog duurder uit: 91 euro extra. En ICM krijgt dat bedrag dubbel uitgekeerd, zo lijkt het.
Het ICM reageerde als volgt op de bovenstaande tekst.
Algemene opmerking:
- Sinds 2022 is de STAP-regeling in Nederland ingevoerd. Het betreft een nieuwe regeling voor de gehele branche. Dus ook voor ons.
- Sinds de introductie van de STAP-regeling maakt ICM deel uit van de projectgroep met de opleidings-brancheorganisatie NRTO en het UWV. Om zo goed als mogelijk vorm te geven aan deze nieuwe STAP-regeling.
Inzake deze specifieke ‘deelnemersklacht’ waaraan jullie refereren:
- Van dubbele uitkering van € 91 aan ICM is absoluut geen sprake. Wij hebben reeds geconstateerd dat bij enkele deelnemers er enige verwarring over de factuur was ontstaan.
- Daarom heeft ICM sinds september 2022 de ‘factuuropmaak’ aangepast, zodat het duidelijk is dat de STAP-subsidie van € 1.000 volledig in mindering wordt gebracht (zoals bedoeld voor de deelnemer).
- Vergelijk Bijlage 1 ‘Oorspronkelijke factuuropmaak’ vs. Bijlage 2 ‘Vernieuwde factuuropmaak’.
- In Bijlage 1 lijkt inderdaad op het eerste oog dat slechts € 909,09 als STAP-subsidie in mindering wordt gebracht. Dit bedrag is echter exclusief de 10%-toeslag wat onderaan de factuur alsnog tegemoet komt aan de cursist. Dit is een gevolg van de opmaak van de factuur en niet als zodanig het geval.
- Wat duidelijk naar voren komt in de Bijlage 1 en 2 is dat het totaal te betalen bedrag voor de cursist hetzelfde is, zijnde € 768,24 (rood omcirkeld in de bijlages). Er is dus geen sprake van een dubbele uitkering voor ICM
Inzake opslag BTW-vrijstelling:
- Deze opslag is sinds de oprichting van het CRKBO (Centraal Register Kort Beroep Onderwijs) in werking. Sinds 2013 is ICM opgenomen in het register van het CRKBO.
- Voorheen ontving een cursist een factuur incl. 21% BTW. Particulieren kunnen de BTW echter niet terugvorderen. Particuliere deelnemers betalen nu in plaats van 21% BTW (geldt namelijk voor zakelijke dienstverlening in Nederland) slechts een toeslag van 10%. Dit is dus in het voordeel van de particuliere deelnemer.
- Deze regeling wordt (door vrijwel de gehele branche) toegepast, omdat volledige teruggave van de BTW op de inkoopkosten in het geval van ICM niet meer is toegestaan door de Belastingdienst. Als gevolg hiervan zijn de inkoopkosten hoger. Ter compensatie van de hogere inkoopkosten wordt de 10%-opslag in rekening gebracht. Dit is geheel in afstemming met de Belastingdienst.
In de bijgeleverde PDF-bestanden (1 en 2) is te zien waarop de berekeningen van het ICM zijn gebaseerd.