Stoken met hout goed alternatief
Doordat de gasprijzen de afgelopen jaren fors zijn toegenomen, zoeken veel mensen naar alternatieve energiebronnen. Stoken met hout blijkt een goed alternatief te zijn. Radar verkent de markt van kachels en brandhout en laat zien hoe u met hout enkele honderden euro's per jaar kunt besparen.
Uit de Gazet van Antwerpen:"Wij zijn verrast door de grote vraag van brandhout. Vandaag zijn onze voorraden wederom uitgeput", aldus de Secretaris Generaal van de Belgische federatie van bosuitbaters, papier- en mijnhouthandelaars.
Vanwege de hoge brandstofprijzen stappen veel inwoners van België over op het stoken van hout. In Nederland zijn de gasprijzen sinds 2000 verdrievoudigd. Is hout als brandstof misschien ook een optie voor Nederlanders?Milieuvervuiling
Er bestaan vele mythen over het milieuvervuilende effect van het stoken op hout. In praktijk blijkt dat het verbranden van hout bijvoorbeeld zeker niet bijdraagt aan het zogenaamde broeikaseffect. Op de site www.houtkachel.be staat te lezen:'In konkreto zal ongebruikt kleinhout en houtafval door allerhande verrottingsmechanismen, toch afgebroken worden tot koolstofdioxide. Het verbanden hiervan brengt dus niet meer kooldioxide in de lucht dan van nature toch al zou gebeuren. Het natuurlijke verrotingsproces produceert overigens ook een belangrijke hoeveelheid methaan, dat als broeikasgas per molecule 63x schadelijker is dan kooldioxide. Bij verbranding gebeurt dit niet. Bovenstaande vormt uiteraard geen pleidooi voor de schadelijke verbranding van behandeld afvalhout.'Houtsoorten
Nat hout geeft weinig warmte en is erg vervuilend. Eerste voorwaarde is dat uw hout goed droog is. Maar welke houtsoorten kunt u het beste gebruiken? De beste houtsoorten zijn eiken, beuken en essen. Minder goed zijn naaldhout, populieren, wilgen en iepenhout.Kostenbesparend
Dat stoken op hout een goedkoop alternatief kan zijn, blijkt uit een simpel rekensommetje. Een kuub hout koop je voor maximaal 50 euro. Om het koude seizoen door te komen, heb je ongeveer acht kuub nodig. Dat is dus ongeveer 400 euro. Gas kost tegenwoordig 70 cent per kuub. Een gemiddeld huishouden heeft 1200 kuub nodig voor verwarming. Dat is dus ongeveer 840 Euro. Een voordeel bij het gebruik van hout van ruim 400 euro. Overigens vermeldt de Gazet van Antwerpen dat door de grote vraag naar hout, de prijs alweer gestegen is naar 80 euro per kuub. Maar ook daarmee is nog steeds zo'n 200 euro per jaar te besparen.