Meeste rijtuigbelasting Flevoland

Inwoners van Flevoland betalen de meeste motorrijtuigenbelasting van Nederland, dit jaar gemiddeld 93 euro. In Flevoland rijden relatief veel mensen in een lease-auto, de motorrijtuigenbelasting is dan hoger. Dat maakte het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) dinsdag bekend. Het bureau deed onderzoek naar de begrotingen van provincies over 2006.

In Noord-Holland betalen weggebruikers het minst, gemiddeld 47 euro per jaar. Het belastingtarief is daar laag door minder provinciale opcenten. Gemiddeld betalen Nederlanders dit jaar 67 euro.

De motorrijtuigenbelasting levert de provincies in 2006 ongeveer 1,1 miljard euro op. Dat is een kwart van de totale inkomsten, die 4,2 miljard bedragen.

Ruim 60 procent van de inkomsten komen van het rijk. Daarvan is 1,7 miljard bestemd voor specifieke beleidstaken, zoals openbaar vervoer of jeugdhulpverlening. De overige 1 miljard komt uit het algemene provinciefonds van de centrale overheid. Dat is geld waarvan de provincies zelf mogen weten waaraan ze het besteden.

De totale inkomsten van de provincies bedragen dit jaar 4,2 miljard euro, maar ze zijn van plan om 4,4 miljard uit te geven. De overige 0,2 miljard betalen ze uit hun eigen reserves.

Waar het meeste geld vandaan komt, verschilt per regio. Kleine provincies hebben de inkomsten uit het algemene provinciefonds het hardst nodig. Friesland, Drenthe en Zeeland halen daar een derde van hun geld uit. Zuid-Holland en Noord-Brabant daarentegen halen relatief veel inkomsten uit de motorrijtuigenbelasting. Dit is overigens gemakkelijk te verklaren: hoe meer motorrijtuigenbelasting regio's innen, hoe lager de bijdrage van het rijk.

De provincies houden zich met verschillende beleidsterreinen bezig. De grootste uitgaven liggen op het gebied van verkeer en welzijn. Naar beide kostenposten gaat bijna 30 procent de begroting.

Bron: ANP