Reactie Ministerie van Veiligheid en Justitie

Het ministerie van Veiligheid en Justitie verwacht meer van de WCAM dan van de collectieve actie bij de afwikkeling van de schadevergoeding bij massaschade.

Het voordeel van de WCAM is dat alle schadeclaims in een keer kunnen worden afgehandeld. Benadeelden hebben binnen afzienbare tijd uitzicht op een reële schadevergoeding. Daarmee kunnen talloze individuele procedures worden voorkomen. Een schikking biedt ook in belangrijke mate zekerheid over de financiële verplichtingen die de veroorzaker van de schade heeft tegenover de groep van benadeelden.

Bij een collectieve actie is dat anders. Daar moeten voor gedupeerden allerlei rechtsvragen toch individueel beantwoord worden om de schadevergoeding af te kunnen wikkelen. Denk alleen al aan vragen naar causaliteit, eigen schuld, omvang van de schade etc. De voordelen in vergelijking met een individuele afwikkeling zijn dan ook nauwelijks aanwezig.

Rechtsvergelijking met andere landen leert dat degelijke schadevergoedingsprocedures zo problematisch en onvoorspelbaar blijken dat de meeste massaschades toch eindigen in een schikking.

Individueel uitprocederen van een massaschade kan ook jaren duren en is veel kostbaarder dan een collectieve afwikkeling. Vandaar dat de voorkeur uitgaat naar de WCAM die, zo is in de afgelopen jaren gebleken, heel goed werkt.