Telefonische verkoop van energiecontracten nog steeds niet aan banden gelegd

Een op de vier consumenten is dit jaar gebeld voor de verkoop van een energiecontract. Dat blijkt uit onderzoek van de Autoriteit Consument en Markt (ACM). De telecommunicatiewet zou mensen hiervoor moeten beschermen. Maar desondanks blijven schimmige callcenters mensen bellen met verkooppraatjes waarin valse informatie gegeven wordt.
1 op de 6 onder druk gezet
Elk jaar voert de ACM een onderzoek uit naar klantbelevingen op de energiemarkt. Dit jaar focuste het onderzoek zich op telefonisch verkoop. Conclusies: 25 procent van de ondervraagde consumenten is gebeld voor een energiecontract. Een op de zes voelt zich tijdens het telefoongesprek onder druk gezet.
Telefonisch valse informatie gedeeld
Schimmige callcenters blijven dus mensen bellen. En ook Radar krijgt nog steeds klachten over de telefonische verkoop van energiecontracten. Ze bellen mensen en halen alles uit de kast om mensen een energiecontract te laten ondertekenen. Tijdens het verkoopgesprek wordt vaak valse informatie gegeven over opzegboetes en de duur van de contracten.
Zo laat een gedupeerde ons weten dat tijdens het gesprek expliciet is gezegd dat hij geen opzegboete hoeft te betalen voor zijn oude energiecontract als hij overstapt. Twee dagen na het telefoongesprek krijgt hij een mail van zijn oude leverancier met een opzegboete van 300 euro.
Een ander persoon vertelt dat hem een dynamisch contract is voorgespiegeld waar hij ieder moment vanaf zou kunnen. Na het ondertekenen van het contract leest hij dat het om een driejarig contract gaat.
Volmacht tekenen
Er zit nog een addertje onder het gras. Tijdens het verkoopgesprek moeten mensen een volmachtcontract ondertekenen. Dit contract machtigt een bedrijf vijf jaar om je energiezaken te regelen. Als je het contract wilt verbreken, staat in sommige gevallen in de algemene voorwaarden dat je een opzegboete moet betalen.
Hoe kan dit gebeuren?
De telecommunicatiewet hoort consumenten, ZZP’ers en eenmanszaken te beschermen tegen ongevraagde telemarketing. Deze groep mensen mag alleen gebeld worden als ze een opt-in hebben verleend of als ze in de afgelopen drie jaar klant zijn geweest. In de praktijk lijkt de wet dit soort callcenters er niet van te weerhouden mensen te bellen zonder rechtsgeldige reden.
Wat niet helpt: wanneer een contract wordt afgesloten tijdens een ongevraagd telefoongesprek, kan het contract niet automatisch worden geannuleerd. Als de opzegtermijn verlopen is, gaat het energiecontract gewoon in. Dit is anders dan bijvoorbeeld bij misleidende koop, waarbij een contract altijd geannuleerd kan worden.
De ACM pleit voor het verbieden van de telefonische verkoop van energiecontracten. De toezichthouder zegt dat het een ingewikkeld product is dat je niet zomaar over de telefoon moet afsluiten. In juli 2026 treedt een nieuwe wet in werking die telefonische verkoop nog verder aan banden legt.