'Medisch voedingsmiddel Souvenaid niet meer voorgeschreven'

Het medisch voedingsmiddel Souvenaid van Nutricia wordt voorlopig niet voorgeschreven aan beginnend dementerenden. Dat adviseert de beroepsgroep volgens dagblad Trouw. Radar besteedde eerder al aandacht aan het twijfelachtige bewijs dat Souvenaid effect heeft bij patiënten met beginnende Alzheimer.

Het advies wordt gegeven in de concept-richtlijn 'diagnostiek en behandeling voor dementie' van de Nederlandse verenigingen van geriaters, neurologen en psychiaters, de NVKG, de NVN en de NVP.

VraagtekensDe aanbeveling ligt in lijn met de conclusies van hoogleraar Katan in de uitzending van Radar. Katan zet vraagtekens bij het toezicht op medische voedingsmiddelen zoals Souvenaid dat door fabrikant Nutricia wordt aangeprezen als een dieetproduct voor patiënten met beginnende Alzheimer. 

Volgens fabrikant Nutricia zouden souvenaiddrinkers op sommige geheugentesten iets beter scoren dan niet-drinkers. De twee onderzoeken zijn uitgevoerd door het VU Medisch Centrum, maar betaald door Nutricia, dat bovendien een grote sponsor van het centrum is.

'Schrijf het niet voor'Momenteel lopen er nog 2 internationale onderzoeken naar het drankje. Zolang er nog geen resultaten zijn adviseren geriaters, neurologen en psychiaters het middel niet voor te schrijven. Zorgverzekeraars zijn door de negatieve publiciteit gestopt het medisch voedingsmiddel te vergoeden.

Bron: Trouw