SMS-ellende: eindelijk voorbij?
Het is al jaren een van de onderwerpen waar het meest over wordt geklaagd bij de redactie van Radar: sms-diensten. Consumenten worden onbewust lid van een abonnement en betalen zich blauw en afmelden is een drama. TROS Radar zoekt naar een oplossing voor dit aanhoudende probleem. Is het na de uitzending dan eindelijk afgelopen met deze ellende?
U doet een IQ-test op internet en als u dan wilt weten hoe u heeft gescoord, moet u even OK sms’en naar een 4-cijferig nummer. Nieuwsgierig als u bent, doet u dit en u krijgt dan ook keurig een sms terug met uw score. En nog een sms waarin uw IQ wordt vergeleken met die van een bekende Nederlander en nog een waarin u vergeleken wordt met alle vrouwen in Nederland. Een week later bent u 85 sms’jes rijker en heel wat euro’s armer.
Een bekend scenario? U bent zeker niet de enige, want of het nou om een IQ-test gaat of een ringtone, een spelletje waarmee je kan ontdekken wie je ideale partner is of een erotische dienst, heel veel mensen worden onbewust lid van een abonnement en schrikken zich een ongeluk als ze hun telefoonrekening zien.
Deze ellende duurt dus al jaren voort. TROS Radar duikt nogmaals in de materie en probeert de verschillende partijen te bewegen met een echte oplossing te komen. Hier volgt een overzicht van de toezeggingen die gedaan worden in de uitzending.Vodafone
Vodafone is een van de grootste providers van mobile telefonie in Nederland. Deze provider heeft dus ook veel te maken met sms-diensten en met consumenten die zich misleid en bedrogen voelen. Vodafone is als eerste provider bereid om de hand in eigen boezem te steken en gaat zelf actief consumenten beschermen tegen de malafide sms-handel door de bewijslast om te draaien.
Vodafone hanteert na de uitzending een nieuwe strategie: consumenten die klagen bij de provider en die aangeven dat zij misleid en bedrogen zijn, krijgen het afgeschreven bedrag van Vodafone terug. Vodafone gaat op zijn beurt weer proberen om het bedrag te verhalen bij de aanbieders van de sms-diensten. Als er veel klachten van een aanbieder binnenkomen, zal deze worden afgesloten.
Dat betekent dus dat de bewijslast wordt omgedraaid. De consument hoeft niet meer te bewijzen dat hij verkeerd is voorgelicht en dat hij is misleid. De aanbieder moet bewijzen dat de consument wel goed is voorgelicht.
Als de aanbieder dit kan bewijzen dan zal Vodafone de rekening alsnog aan de consument voorleggen. De verwachting is echter dat dit in de praktijk niet snel zal gebeuren.
Vodafone stelt dat zij, door de vele klachten, nauwelijks iets verdient aan de sms’jes, en wil verdere reputatieschade voorkomen.
Bent u klant van Vodafone en heeft u zelf een klacht over een sms-dienst? Ga dan naar www.vodafone.nl/smsklachtAanbieders
De bedrijven die deze diensten aanbieden, maken dus lang niet altijd duidelijk dat het hier gaat om een abonnement. In het bovenstaande voorbeeld van de IQ-test is het bijvoorbeeld helemaal niet duidelijk.
Mensen komen deze testjes tegen op websites en beantwoorden allerlei vragen. Daarna wordt gevraagd of mensen de uitslag willen weten en dat ze dan OK moeten sms’en. In hele kleine lettertjes staat dan dat door OK te sms’en er een abonnement wordt aangegaan en dat ieder ontvangen bericht bijvoorbeeld ¤1,75 kost. Ook staat er in deze kleine lettertjes waar je je af kunt melden.
Als je die tekst niet hebt gelezen, omdat hij zo goed verstopt is of omdat het nooit is vermeld, dan zijn de aanbieders dus misleidend bezig. Ze lokken consumenten in een abonnement zonder dat zij zich daarvan bewust zijn.
In een gedragscode hebben de bedrijven die deze diensten aanbieden wel afgesproken dat altijd gecommuniceerd moet worden wat de voorwaarden zijn. Er moet dus helder zijn dat het een abonnement is, wat het kost en hoe de consument zich weer af kan melden.
Dit had een groot deel van de problemen op moeten lossen. Helaas blijkt dat de voorwaarden in kleine lettertjes worden gestopt, dat ze helemaal niet worden gecommuniceerd, of dat consumenten met trucjes in de val worden gelokt. Met als resultaat dat nog steeds veel consumenten onbewust een abonnement aangaan en zich misleid.
De branche van aanbieders geeft in de uitzending aan dat zij beter gaan communiceren. De bedrijven gaan duidelijker maken dat het het om een abonnementsdienst gaan en willen de lokkertjes (zoals bijvoorbeeld de prijzen die de consument kan winnen) pas in tweede instantie aanbieden.
Het wordt dan dus niet: sms OK en win een iPhone. Maar: Neem een abonnement op deze sms-dienst en maak kans op een iPhone.
Filter
De Telecomautoriteit (OPTA) heeft het vertrouwen in zelfregulering verloren en stelt dat er bedrijven zijn die alleen maar bezig zijn om slinkse manieren te bedenken om gedragscodes en regulering te ontlopen.
De OPTA pleit daarom voor een wettelijke basis voor het smsdienstenfilter (een soort bel-me-niet-register voor sms-jes) en wil mogelijkheden voor de consument om de telefoonrekening deels niet te betalen als er sprake is van afschrijvingen door ongewenste smsjes.
Op dit moment is er een register, waarbij consumenten zich kunnen aansluiten als zij niet geabonneerd willen worden op deze diensten. Dit register werk eigenlijk net als het bel-me-niet-register. Als een consument zijn 06-nummer aanmeldt bij dit register, dan mogen er naar dat nummer geen abonnementsdiensten worden gestuurd.
Nu is het zo dat het bel-me-niet-register bij wet geregeld is, bij het sms-register is dat niet zo. Consumenten die ingeschreven staan bij het bel-me-niet-register, mogen dus niet gebeld worden door callcenters. Voor consumenten die bij het sms-register zijn aangemeld, geldt deze wettelijke verplichting niet.
Dat betekent dat zij alsnog aangemeld kunnen worden voor abonnementsdiensten. Het register is nu een vrijblijvende afspraak met de bedrijven die de abonnementsdiensten aanbieden.
De OPTA, de organisatie die verantwoordelijk is voor het toezicht op de telecommarkt, wil dat dit register een wettelijke verplichting krijgt. Zij willen dus dat de bedrijven die de diensten aanbieden bij wet verplicht worden om de nummers die in het register staan niet op sms-diensten te abonneren.
Daarnaast wil de OPTA dat consumenten die zich misleid voelen en een te hoge rekeningen hebben gekregen, dat zij een deel van die rekening niet hoeven te betalen. De voorstellen van de OPTA zijn nog niet bij wet geregeld.Politiek
Minister Verhagen van Economische Zaken, Landbouw en Innovatie komt ondanks alle nieuwe initiatieven in april ook met een nieuwe wet om de sms-handel in te dammen.