“Vapen was bedoeld om te stoppen met roken, nu gebruik ik beide”

Nicotine Zakjes Snus

Wie een alternatief nicotineproduct gebruikt, zoals een vape of snoepjes, houdt het lang niet altijd bij dat ene product. 41 procent van de via het Radar Panel ondervraagde nicotinegebruikers, gebruikte er meerdere naast elkaar, of doet dat nog steeds. Onder de jongere deelnemers ligt dat percentage nog veel hoger: bijna 2 op de 3 doet aan dual of zelfs triple use. Meer dan de helft zou eigenlijk liever minder van deze producten gebruiken. Want hoewel de tabakslobby alternatieve producten als “minder schadelijk alternatief” en als stopproduct promoot, maakt het er klanten voor het leven mee.

Via het Radar Panel ondervroegen we ruim 4000 mensen die zelf nicotinehoudende producten gebruiken of gebruikt hebben: 3600 mensen die tabak roken of dat in de afgelopen 5 jaar deden, en 1300 mensen die ervaring hebben met andere nicotinehoudende producten, zoals vapes, snoepjes en snus. Het gaat hierbij niet om daadwerkelijke stopproducten zoals pleisters en kauwgom.

Dit zijn de alternatieve nicotineproducten die de Radar Panel-deelnemers het meest gebruik(t)en:

  • Vape (86%)
  • Snoepjes (9%)
  • Verhitte tabaksproducten / tabaksticks (7%)
  • Snus (met tabak) (3%)
  • Nicotinezakjes (zonder tabak) (2%)
  • Oplosbare strips (2%)

Hoge concentraties nicotine

Over de schadelijkheid van nicotinehoudende alternatieven hebben mensen verschillende ideeën, zo blijkt uit de toelichtingen. “Ik maak mij toch wel zorgen om de effecten van vapen op de lange termijn”, schrijft de een. “De vape IS minder schadelijk dan de sigaret”, schrijft een ander, en: “Het is ook voelbaar veel minder schadelijk dan roken”. Anderen geven aan dat ze eraan begonnen omdat ze dachten dat het gezonder was, maar komen daar van terug: “Vape korte tijd gebruikt tot bleek dat het nog ongezonder was dan shag.”

Hoe zit dat? Vapen ziet er misschien onschuldiger uit dan roken, Maar ook bij vapen komen schadelijke stoffen vrij. Daarbij zit zit er veel meer nicotine in dan in een pakje sigaretten. Daardoor is het nog verslavender en gebruiken mensen het vaker, waardoor ze meer schadelijke stoffen binnen krijgen dan wanneer ze roken. Ook in andere alternatieve nicotineproducten, zoals in nicotinezakjes, zitten vaak veel hogere concentraties nicotine dan in een sigaret.

Ook nicotine is schadelijk

Ook dat iets niet over je longen gaat, wil niet zeggen dat het niet schadelijk is. Nicotine is ook op zichzelf schadelijk, zo legt Jellinek uit https://www.jellinek.nl/vraag-antwoord/wat-zijn-de-effecten-van-nicotine/; het zorgt voor verhoogde bloeddruk en beschadiging van de bloedvaten. En het is heel verslavend. Dat is precies waarom de rooklobby zich op nicotine-alternatieven stort. Ze verkopen nieuwe, kleurige producten, die ze presenteren als minder schadelijk alternatief voor roken. Met smaakjes, want dat is voor de nieuwste producten nog niet altijd verboden. Een slimme marketinginvalshoek om een nieuwe, jonge generatie nicotineverslaafd te maken. Nieuwe klanten voor het leven.

“Vapen waar je niet kunt roken”

Bovendien wil het niet zeggen dat mensen het bij dat ene product houden. Mensen die een alternatief ‘minder schadelijk’ product gebruiken, roken en of vapen daarbij vaak ook. Dual of zelfs triple use heeft dat. Dat blijkt ook uit ons onderzoek.

41 procent van de ondervraagden die dit soort nicotinehoudende producten gebruiken, gebruikt(e) er meer dan één tegelijkertijd, dus in dezelfde periode. “Gewone sigaretten thuis en vapen of pleisters onderweg of wanneer bij een langdurende afspraak waar niet gerookt mag worden”, schrijft iemand.

  • ❝

    "Als alternatief wanneer je bijvoorbeeld in het ziekenhuis ligt en geen mogelijkheid hebt om naar buiten te gaan om te roken"

    -  Radar Panel-deelnemer over de reden om alternatieve nicotinehoudende producten te gebruiken

Wanneer we kijken naar de ondervraagden van 35 jaar of jonger die nicotinealternatieven gebruik(t)en, ligt het percentage dat nog hoger; van deze groep gebruikt(e) bijna 2 op de 3 (63%) meerdere soorten nicotineproducten naast elkaar.

Als roken niet kan of niet gewenst is, dan vape ik
- Radar Panel-deelnemer over zogeheten "dual use"

Stoppen met roken, of juist extra nicotine nemen?

Waarom gebruiken mensen vapes en andere alternatieve nicotineproducten?

  • Om te stoppen met roken (49%)
  • Het stinkt minder (35%)
  • Het lijkt mij gezonder/minder schadelijk dan tabak roken (30%)
  • Om minder te roken (30%)
  • Het is goedkoper dan roken (28%)

Wanneer we vragen naar de reden om alternatieve nicotineproducten te gebruiken, geven veel mensen (met 49 procent de meest genoemde reden) aan dat zij dat doen om te stoppen met roken. Wat niet altijd werkt: “Toen de smaakjes eraf gingen ben ik weer gaan roken en met vapen gestopt”, schrijft een paneldeelnemer.

Het gebruik van een vape als hulpmiddel om te stoppen met roken wordt afgeraden door onder andere het Trimbos. De reden hiervoor is dat stoppen met alle vormen van nicotinegebruik het gezondst is. Daarbij blijven veel mensen die stoppen met roken met behulp van een vape ook roken, blijkt uit onderzoek.

Van alle mensen die aangeven dat zij alternatieve nicotineproducten gebruiken omdat ze willen stoppen met roken, geeft 1 op de 5 aan dat zij op dit moment roken. In plaats van te stoppen, gebruiken ze nu dus allebei. “Ooit overgestapt met het doel om te stoppen met roken, maar vape al meer dan 10 jaar, dus dat plan is mislukt”, schrijft een Radar Panel-deelnemer hierover.

Vapen was bedoeld om te stoppen met roken, nu gebruik ik beide
- Radar Panel-deelnemer over roken en vapen naast elkaar

Gezondheid en geld redenen om te stoppen met roken

Redenen om te willen stoppen of minderen met roken:

  • Het is ongezond (74%)
  • Het kost (te) veel geld (67%)
  • Ik wil niet afhankelijk zijn (32%)
  • Vanwege een medische situatie (26%)
  • Druk vanuit mijn omgeving (9%)

Van alle mensen die nu tabak roken, zou 2 op de 3 minder willen roken, of helemaal willen stoppen. De meest gegeven redenen zijn gezondheid en geld. Zoals we al eerder zagen, is geld ook een reden om alternatieve nicotineproducten te gebruiken: 28 procent doet dat omdat het goedkoper is dan roken.

Helpen écht dure sigaretten met stoppen?

Zou het helpen om sigaretten duurder te maken? Australië heeft bijvoorbeeld een streng anti-rookbeleid. Een pakje sigaretten kost daar nu omgerekend 25 tot 30 euro. Als een pakje sigaretten in Nederland ook 25 tot 30 euro zou kosten, zegt ruim de helft van alle ondervraagden die op dit moment roken dat dit invloed zou hebben: 23 procent zou minder gaan roken, 13 procent zou stoppen met roken en 20 procent zou (deels) overstappen op een goedkoper alternatief zoals in het buitenland kopen, illegaal kopen, vapen of “zelf sigaretten draaien”. 1 op de 8 geeft aan dat het geen invloed zou hebben, omdat ze al andere rookwaar gebruiken; shag, of buitenlandse producten.

Maakt nu al niet uit want ik haal al 38 jaar mijn tabak uit Duitsland
- Radar Panel-deelnemer over de Nederlandse sigarettenprijzen

Liever stoppen met vapen (maar dat is nog niet gelukt)

Van de (bijna 500) mensen die nu alternatieve nicotineproducten gebruiken, geeft 53 procent aan dat zij dat minder zouden willen doen (28%) of willen stoppen (25%). De redenen hiervoor:

  • Het is ongezond (69%)
  • Ik wil niet afhankelijk zijn (59%)
  • Het kost (te) veel geld (29%)
  • Vanwege een medische situatie (13%)
  • Druk vanuit mijn omgeving (9%)
Het liefst wil ik helemaal geen nicotine meer in het lichaam
- Radar Panel-deelnemer over verslaving

In de uitzending van maandag 26 oktober meer over de nieuwe manieren van de tabaksindustrie om mensen verslaafd te maken aan nicotine. Radar vraagt de minister van Volksgezondheid Sophie Hermans of er wel genoeg gebeurt om de industrie hierin tegen te houden.

Info

Over het onderzoek naar alternatieve nicotineproducten

Via het Radar Panel ondervroegen we tussen 15 en 26 oktober ruim 4000 (4017) mensen die zelf nicotineproducten gebruiken of gebruikt hebben:

  • Ruim 3600 mensen die roken (2317) of daar in de afgelopen 5 jaar mee gestopt zijn (1291)
  • Ruim 1300 mensen die alternatieve nicotineproducten gebruiken (493) of daarmee gestopt zijn (819)

Met behulp van de vele mensen die hun ervaringen op allerlei consumentengebieden met ons delen, kunnen wij problemen onderzoeken. Deel jij voortaan ook je ervaringen? Meld je aan, dan nodigen wij je voortaan (vrijblijvend) uit voor onze vragenlijsten.