Jose betaalt één cent meer per rit na overstap van OV-chipkaart naar OVpay

Radar kreeg een berichtje van Jose, die sinds ze reist met OVpay steeds één cent meer betaalt voor een busrit dan ze deed toen ze nog met haar OV-chipkaart reisde. “Nu is die cent niet het einde van de wereld, maar ik vind het wel gek dat de bedragen verschillen.”
Waarom vallen ritjes met OVpay duurder uit?
Jose vertelt dat ze in mei haar OV-chipkaart was verloren en daarom een OV-pas had aangeschaft. Dit is een fysieke pas van OVpay, de opvolger van de OV-chipkaart die in 2027 verdwijnt.
“Sindsdien is het doffe ellende met de bus. Arriva, de vervoersmaatschappij, rekent constant één of twee cent meer voor een rit dan bij de OV-chipkaart en het bedrag dat reisplanner 9292 aangeeft.”
Ze kaart dit aan bij Arriva en een medewerker van de klantenservice legt haar uit dat dit verschil ontstaat door de manier waarop bedragen worden afgerond. Bij de OV-chipkaart zouden kilometertarieven worden afgerond op drie of vier cijfers achter de komma, terwijl dit bij OVpay op twee cijfers achter de komma zou gebeuren. “Hierdoor kan een rit met OVpay soms één cent duurder uitvallen. Voor andere reizigers kan het juist hetzelfde bedrag zijn of soms één cent goedkoper”, aldus de klantenservice van de vervoerder.
“Ik zou dus ook weleens voordeel kunnen hebben, maar dit is nog nooit gebeurd", vertelt Jose ons. Ze is hierdoor in iets meer dan een maand tijd 1,04 euro meer kwijt voor haar busritjes. Dit is geen enorm bedrag en daarom vindt ze het ook niet het einde van de wereld. Maar gek noemt ze het wel. “Als men bij elke busgebruiker voor elke rit één of twee cent extra rekent, loopt dit toch aardig op.”
Hoe ontstaat het prijsverschil bij leeftijdskorting?
We nemen contact op met Translink, het bedrijf achter zowel de OV-chipkaart als OVpay, om te vragen of Jose inderdaad meer betaalt door een afrondingsverschil. Goed om hierbij te benoemen: Jose is 65+ en reist daardoor met 34 procent leeftijdskorting in de bus, tram en metro.
Woordvoerder Gerbrant Corbee legt uit dat Arriva in Limburg rekent met een prijs per kilometer van 0,219 euro. Met de 34 procent leeftijdskorting die Jose gebruikt, is dit een kilometertarief van 0,14454 euro. Arriva rekent bij OVpay echter met 0,145 euro: een afgeronde kilometerprijs.
Ook het instaptarief wordt bij OVpay afgerond. Arriva hanteert een instaptarief van 1,16 euro. Met 34 procent leeftijdskorting komt dit neer op 0,7656 euro. Bij OVpay rekent Arriva echter met 0,77 euro.
“Arriva rekent bij OVpay met de afgeronde kilometerprijs van 0,145 euro en het afgeronde instaptarief van 0,77 euro. Hierdoor ga je na een bepaalde afstand iets afwijken, omdat bij de OV-chipkaart wordt gerekend met 0,219 euro per kilometer en 1,16 euro instaptarief en pas als laatste de 34 procent korting wordt toegepast.”
Een rekenvoorbeeld
Om dit nog iets te verduidelijken geeft hij een rekenvoorbeeld van een ritje van 9,5 kilometer:
Bij OVpay betaal je 0,77 euro instaptarief + 9,5 x 0,145 euro kilometertarief = 2,1475 euro voor de rit. Als er gerekend zou worden met het onafgeronde kilometertarief (0,14454 euro), zou je uitkomen op een ritprijs van 2,1431 euro.
Bij OV-chipkaart betaal je 1,16 euro instaptarief + 9,5 x 0,219 = 3,2405 euro. Dit doe je vervolgens keer 0,66 (want je krijgt 34 procent korting) en dan kom je uit op een ritprijs van 2,13873 euro.
Jose heeft haar euro teruggekregen
Volgens een woordvoerder van Arriva kan dit afrondingsverschil alleen ontstaan bij reizigers die reizen met leeftijdskorting. Ze vertelt dat je het verschil kunt terugvragen via de klantenservice.
“We begrijpen dat dit een omslachtige manier is, temeer als er veel wordt gereisd op hetzelfde traject. We hebben contact gehad met de betreffende reiziger over het afrondingsverschil. Ze heeft van al haar reizen t/m 6 augustus het teveelbetaalde bedrag inmiddels terug ontvangen.” Jose bevestigt dat dit inderdaad zo is en reist ondertussen weer met een OV-chipkaart.
Leeftijdskorting OV verdwijnt 1 januari 2027
Goed om nog te benoemen: de landelijke korting voor alle mensen van 65 jaar en ouder in de bus, tram en metro vervalt per 1 januari 2027. “Dan betalen ouderen met zowel OV-chipkaart als OVpay de volledige ritprijs en zal er geen verschil meer zijn”, vertelt Corbee. De ritjes van Jose zullen dan helaas wel nog duurder worden.
